Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 13°C
Rüzgarlı

Ankara Etimesgut yerel bir gazeteye daha kavuşuyor

10.12.2019
A+
A-

            Ahmet Körhasan aslen Çankırı-Ilgazlı. Ama ömrünün en güzel yıllarını Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’nde geçirdi.Önce bir köy öğretmeniydi.Sonra merkezde okul müdürlüğü ,ardından da  İlköğretim müdürlüğü yaptı. 1982 yılında da  gazeteciliğe soyundu.  O yıllarda  yerel gazete çıkarmak meseleydi. Eşi,kızları,oğlu  ellerini ve yüreklerini  bütün sıkıntıların altına soktular ve  zoru başardılar.Önce “ Bizim Tavşanlı” adlı yerel gazeteyi çıkardılar Kendi kurdukları matbaada kurşun harfleri bizzat kendileri döktüler. El emeği göz nuru.tirajı küçük haftalık   bir gazeteydi. Bununla yetinmediler,” Yeşil Domaniç” adlı bir yerel gazeteyi de hayata geçirdiler.Domaniç İlçesi’nin gözü –kulağı olmayı başardılar Komşu ilçe Orhaneli’de” Yeni Orhaneli” Gazetesini de çıkaranlar aynı ailenin bireyleri.  .Tavşanlılı  bir ara Anap Dönemi’nde il olmaya soyunduğu günlerde  “ İl Gazetesi”yle tanıştı. Bu gazete de bu ailenin eseriydi. TBMM’nde 45O milletvekiline bizzat sunulan bu gazete il olmayan fakat il olmaya soyunan bir ilçenin sesiydi. Dört dörtlük  bir il gazetesi gibiydi.  “ Tavşanlı İlan Gazetesi” de  arkasından geldi. “ Tavşanlı Haberci” Tavşanlılılar için yeni  bir sürpriz olmuştu. Bu gazete de haftalıktı. Haziran 1982-Haziran 2O16 arasında tam 34 yıl boyunca bütün bu gazeteler Körhasan Ailesi’yle  doğdu,gelişti,büyüdü Bu arada zengin bir arşiv de oluştu.  Ben de hasbelkader bu gazetelerde karınca kararınca emeği olan bir gazeteciyim.Kendilerini asla  yalnız bırakmadım. Rahmetli, Ahmet Körhasan  en yakın arkadaşlarım arasındaydı. Eşi kardeşim,çocukları evladım gibiydi.

              Ne zaman o gün geldi. Yani  O6.O8.2O14  tarihinden söz ediyorum.  Ahmet Körkhasan Tavşanlı’da hayatını kaybetti. Ailenin kolu kanadı kırıldı. Ortada ne gazete,ne gazetecilik kaldı. Aile vurgun yemiş gibiydi. Rahmetli yaşamının büyük bölümünü geçirdiği Tavşanlı’da yıllar sonra bir daire sahibi  de olmuştu. Bu daire de ölümünden sonra satıldı.Birkaç ay sonra da , aile yıllarını geçirdiği Tavşanlı’dan Ankara’ya taşındı. Rahmetli  de Çankırı’nın Ilgaz İlçesi,Belören Köyü’nde Atalarının yanına defnedildi.

             Rahmetli Ahmet Körhasan  gibi aile bireyleri eşi Perihan Hanım,kızları Aynur ve  Serpil,oğulları Murat ta mücadeleci insanlardı. Yıllarca sadece Tavşanlı’nın değil  komşu ilçeler  Domaniç’in, Orhaneli’nin de  işiten kulağı,gören gözü  oldular.

             Şimdi bu ailenin bireyleri Ankara’da yerel bir gazete için hazırlık yapıyor.Babalarının ruhunu şadedecekler.Murat ve Serpil ‘e güveniyorum. Nüfusu 5OO binin üzerinde olan Ankara’nın bu büyük ilçesi halkına en güzel hizmeti vereceklerine inanıyorum.Gazetelerinde  , zaman zaman konuk yazar olarak  yerimi alacağım.

             Ankara’da çok sayıda Kütahyalı ve Çankırılı var. “HABER ETİMESGUT “ adlı yeni yerel gazete Kütahyalı ve Çankırılılar için de bir fırsat.Bu gazeteye evlerine gider gibi gidebilirler. Sorunlarını çözebilirler. Gazetenin çıkması an meselesi. İnternet üzerinden  haberleri geçmeye başlamış bile. Gazetenin  sayfa ebatları ulusal basın gazeteleriyle aynı büyüklükte olacakmış.Ankara’ya da bu yakışır. Ben bu yeni gazetenin ilk etapta 3 binlik bir tirajı yakalayacağını düşünüyorum. İleride tirajı daha da artabilecektir.

              Murat ve Serpil Körhasan Kardeşler  gazetecilik konusunda deneyimli. Bu işin üstesinden de  geleceklerdir. Rahmetli Ahmet Körhasan  gibi ,evlatları da   yıllarca mücadele ettiler, ayakta kalmasını becerdiler., sallandılar ama devrilmediler. Haber Etimesgut’un  sayfalarını herkese açacağına inanıyorum. Haber Etimesgut hiçbir görüşün de tekelinde olmayacaktır. Her kalem bu gazete sayfalarında yer bulabilecektir.

       Bu yerel gazete , doğruları yazacaktır. Basın Ahlak Yasası’na uyacaktır. Bu gazetenin Etimesgut’un gören gözü,duyan kulağı olacağına inanıyorum. Ankara’da genç kardeşlerimizin bir yerel gazete çıkarmaları taktirlerin üzerindedir.Tüm Kütahyalılar,Tavşanlılılar adına kendilerini kucaklıyor,başarılar diliyorum..

REKLAM ALANI
YORUMLAR

  1. Serpil Körhasan dedi ki:

    Teşekkür ederim Bülent Hocam kaleminize sağlık. Bu yazınız beni ve ailemi çok duygulandırdı. Bizi hiçbir yanlız bırakmadınız, her zaman yanımızdaydınız. Ellerinizden saygıyla öpüyorum.

Daha fazla Köşe Yazıları
serpil-korhasan
Çocukluğum

Ah be çocukluğum ne zaman geçtin gittin? Ne güzeldi o günler. Televizyonlarda, fotoğraflarda siyah beyazdı ama hayat renkliydi. Tabletlerimiz akıllı...

Kapat