Etimesgut’ta 35 bin çocuk sağlık taramasından geçti

Etimesgut’ta 80 okuldan 35 bin çocuk sağlık taramasından geçirildi. Tarama sonucunda 1760 çocukta görme bozukluğu tespit edildi.

Etimesgut’ta 35 bin çocuk sağlık taramasından geçti
MOBİL REKLAM ALANI
A+
A-
17.02.2020

HABERETİMESGUT – Etimesgut Belediyesi sağlık hizmetleri kapsamında ilçedeki okullarda başlatılan görme ve konuşma taramalarında şimdiye kadar 80 okuldan 35 bin çocuk sağlık taramasından geçirildi. Tarama sonucunda 1760 çocukta görme bozukluğuna rastlandı.

Etimesgut Belediyesi 3 Ekim 2019 tarihinde Prof. Dr. Orhan Kural nezaretinde göz taramasında dünya rekoruna imza atmasının ardından ilçedeki tüm okullarda başlattığı sağlık taramasında şu ana kadar 80 okulda 0-21 yaş arası 35 bin öğrencinin taramasını gerçekleştirildi.

Görme problemli çocuklar Ankara Şehir Hastanesi’ne yönlendiriliyor

Etimesgut Belediyesi tarafından başlatılan sağlık taramasında görme problemi yaşayan 1760 öğrenci tespit edildi. Farklı göz rahatsızlıkları bulunan öğrenciler gerekli tedavilerinin yapılabilmesi için Ankara Şehir Hastanesi’ne yönlendirildi.

“Sağlık alanında önemli bir yere sahip”

Okullardaki sağlık taramalarıyla ilgili konuşan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, ilçe genelinde uyguladıkları projenin sağlık alanında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, şu ana kadar 80 okulda 35 bin çocuğun sağlık taramasından geçirildiğini ifade etti. Demirel, görme problemi yaşayan çocukları Ankara Şehir Hastanesi’ni yönlendirdiklerini ve Vision 2020 görme hakkı insiyatifine Türkiye’yi temsilen katılmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Japonya’dan getirilen tarama cihazı kullanılıyor

Uzman göz doktoru tarafından okullarda uygulanan sağlık taramasında öğrenciler sınıflardaki görme panolarını okumalarının ardından Etimesgut Belediyesi’nin özel tırı’na alınarak burada japonya’dan özel olarak getirtilen tarama cihazıyla geniş çapta sağlık taramasından geçiriliyor. Görme bozukluğu yaşayan öğrenciler tedavilerine başlanması için Ankara Şehir Hastanesi’ne yönlendiriliyor.

Hedef 200 bin kişi

Görme ve konuşma üzerine okullarda devam eden sağlık taramaları 1 yıl boyunca devam edecek. 0-21 yaş arasını kapsayan sağlık taramalarının 200 bin kişiye uygulanması hedefleniyor. Bu arada okul dışında belirtilen yaş grubuna giren gençler de sağlık taramasına dahil ediliyor.

MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.