Etimesgut’ta okullarda göz taramaları devam ediyor

Etimesgut’ta 6 ayda görme de 39 bin 890, dil ve konuşma da ise 9 bin 700 çocuk sağlık taramasından geçirildi. Başkan Demirel taramaların devam edeceğini belirtti.

Etimesgut’ta okullarda göz taramaları devam ediyor
MOBİL REKLAM ALANI
A+
A-
26.02.2020

HABERETİMESGUT – Etimesgut’ta 6 ayda görme de 39 bin 890, dil ve konuşma da ise 9 bin 700 çocuk sağlık taramasından geçirildi. Başkan Demirel taramaların devam edeceğini belirtti.

Etimesgut Belediyesi’nin 0-21 yaş gurubuna başlattığı ücretsiz sağlık taramaları tüm hızıyla devam ediyor. 3 Ekim 2019 tarihinden bugüne kadar okullarda yapılan göz taramalarında 39 bin 890, dil ve konuşma taramalarında ise 9 bin 700 öğrenci sağlık kontrolünden geçirildi.

Hedef 200 bin sağlık taraması

Etimesgut Belediyesi’nin şu anda Hasan Şükran Saruhan Ortaokulu’nda devam ettiği sağlık taramalarına Belediye Başkanı Enver Demirel’de katıldı. Demirel velilerin çoğu zaman çocuklarda görülen görme ve konuşma bozukluklarının farkına varamadıklarını belirterek taramaların önemine vurgu yaptı. Başkan Demirel konuşmasında şu ifadeleri kullandı. “Dünya Sağlık Örgütü çocuklarda özellikle gelişme çağında telafisi mümkün olmayan hasarlar bıraktığını belirtmektedir. Çocuklarımız gözlerinde bozukluk oluştuğu zaman bunun farkına varamıyor. Çoğu zaman veliler ve öğretmenlerde çocuklardaki görme ve konuşma bozukluklarını fark etmiyor. Çocuklukta başlayan görme ve konuşma bozuklukları ileride daha büyük sıkıntılara yol açıyor. Bazen tedavisi bile imkansız hale gelebiliyor. Okullarda başlattığımız sağlık taramaları önem arz ediyor. 3 Ekim 2019 tarihinde Tescil Hakem Heyetimiz Prof. Dr. Orhan Kural nezaretinde 21 dakikada 1,379 çocuğumuzla göz taramasında dünya rekoru kırmıştık. Taramalardaki hedefimiz 200 bin kişidir” dedi.

Görme bozukluğu olan çocuklar yönlendiriliyor

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel sağlık taramaları sırasında 1,941 çocukta çeşitli görme sorunları tespit ettiklerini belirterek konuyla ilgili okul ve velileri bilgilendirdiklerini ifade etti.  Başkan Demirel görme bozukluğu olan çocukların tedavilerinin yapılabilmesi için Ankara Şehir Hastaneleri’ne yönlendirdiklerini de sözlerine ekledi. Murat KÖRHASAN / HABERETİMESGUT.COM

MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.