Dolar 16,7012
Euro 17,5585
Altın 975,26
BİST 2.459,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 23°C
Az Bulutlu
Ankara
23°C
Az Bulutlu
Per 24°C
Cum 27°C
Cts 27°C
Paz 27°C

Kadına dair söyleyeceklerim var

A+
A-
08.03.2020

Kadın,dişi cinsten erişkin insana ve de evlenmemiş kızlara  denir. .Ev işleri ve ev yönetiminde aranan niteliklere sahip olan temiz,idareli ve becerikli kimsedir.Dişilik tarafı kuvvetli,dişi olmanın verdiği  cinsi cazibeye sahip kimsedir. Hanımlar için kullanılan unvan sözüdür. “ Hanım,bayan” anlamında hitap sözüdür. Ev işyeri gören yardımcı,hizmetçilere de “Kadın” diyorlar. Eskiden Hanım sözü  kadından daha üstün tutulur,konaklarda odalıklara  kadın,nikahlı eşlere hanım denirdi.  Kadının ,analık veya ev yönetimi  bakımından gereken erdemlerinin olduğu bir gerçek. ”Fatma Kadın” bir derecede  ağzı biraz dolduruyorsa da “Hizmetçi Kadın” sanki kadını yaralıyor gibi. Türk Kadını, saygı değer bir ifade tarzıdır. Bir de “ Kadıncıklar” vardır. Bunlar evlerinin her türlü işini iyi yöneten,hanımefendi,terbiyeli,eşine saygılı,ağırbaşlı kadınlardır. Yaşı ilerlemiş  kadınlara”Nine”diyoruz. Kadın sözcüğü birçok yerde ve şeyde kullanılmıştır. Toplumumuzda,  kadınlara düşkün,kadın düşkünü  olanlar için” kadıncıl” tabiri kullanılır. Hormonlu sebze ve meyveler  zaman içinde  erkeklerimizin bazılarını nasıl   kadın sesli yapmışsa,,kadınlarımızın bazılarını da erkek sesli yapmıştır.Öyle  erkekler tanırım ki,  eşleri,kadınları sayesinde çirkinliklerden,iflaslardan, utançtan aşağılanmadan kurtulmuşlardır.

Kadın avcısı,kadın düşmanı,kadın hastalıkları,kadın kadına, kadın nine, kadın olmak, kadın oynatmak, kadın tüccarı, kadın var,kadıncık var,kadının yüzünden karası,erkeğin elinin kınası, kadınlar hamamı, kadınlar pazarı, kadınbudu(içine pirinç konmuş kıyma ile yapılan ve yumurtaya bulanıp kızartılan irice bir köfte çeşiti),Kadınefendi(Osmanlı Padişahlarının nikahlı hanımlarına verilen unvan)Kadıngöbeği ve Hanım göbeği(Ortası çukur,yuvarlak bir hamur tatlısı  çeşitiolarak bilinir. Kadınlaşmak,kadın özellikleri taşımaya başlamak,kadına benzemek demektir. Kadınlık,kadın olma durumudur. Kadınsı,kadınınkine benzer nitelikleri olan,kadına benzer demektir. Kadın ile özdeşleşmiş sözcükler ne kadar çoktur.

Namus timsali kadınlar yanında ,bunun tam aksi  konumda olanlar da  vardır. Havva Anamız’dan bugüne nice kadınlar gelip geçmiştir. Devlet yöneten Devlet Hatun da bir kadındı. Roma İmparatorluğu döneminde  Mısır Kraliçesi  Kleopatra  bugün bile bilinir. Zevcelerin en faziletlisi Hazreti  Hatice’dir.Annelerin en faziletlisi  Hz. Muhammed’in annesi Hz. Amine’dir. Türk Milleti’nin  en çok saygı ve sevgisine mazhar olmuş  kadın Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün annesi  Zübeyde Hanım’dır. Veysel Karani’nin vazgeçilmezi sevgili annesiydi.

Dünya var olalı beri nice kadınlar görmüştür. Bunların arasında padişah,sultan,kral,imparator,sadrazam,peygamber,cumhurbaşkanı, diktatör, Başbakan, mucit,efsane Efe,komutan, evliya anneleri kadınlar vardır. Her dalda isim yapmış kadınlar vardır. Özlem Bozkurt ilk kadın kaymakamımız,. Lale Aytaman  ilk kadın valimiz, Müfide İlhan ilk kadın şehir belediye başkanımız ,FilizDinçmen ilk kadın büyükelçimiz, Fürüzan İkincioğulları  ilk kadın Danıştay  başkanımız, Yüksek yargı üyesi  Melahat Ruacan sadece Türkiye’nin değil, dünyanın ilk Yargıtay hakimi,Bedriye tahir  Gökmen ilk kadın pilotumuz, Sabiha Gökçen ilk kadın savaş pilotumuz,Semiha Es dünyanın ilk kadın savaş muhabiri,Leman Bozkurt Altınçekiç, sadece Türkiye’nin değil, Nato’nun  ilk kadın jet pilotu, Adile Tuğrul,Mualla  Bayülken, Münevver Erdoğdu,Nermin Şen, ilyk hosteslerimiz, Yıldız Uçman,ilk kadın paraşütçümüz,Dilhan Eryurt Nasa’da  görev yapan ilk Türk kadını,Suat Berk,ilk kadın hakimimiz, Nebahat Sarıyal ilk kadın  savcımız, Süreyya Ağaoğlu ilk kadın avukatımız, Ferdane Bozdoğan ilk kadın diş hekimimiz,Esma Deniz,ilk diplomalı hemşiremiz,Kamile Şevki Mutlu ilk kadın tıp profesörümüz, Sabire Aydemir,ilk kadın veteriner hekimimiz, Nüzhet Gökdoğan ilk kadın gökbilimcimiz ve ilk kadın dekanımız, Gül Eser, ilk kadın muhtarımız, Selma Emiroğlu ilk kadın karikatüristimiz ,Afifi İpek ilk kadın zabıtamız,Jale İnan ilk kadın arkeoloğumuz,Feriha Saner ilk emniyet müdürümüz, Tülin Tepedeldiren ilk kadın komando subayımız, Seher Aytaç ilk kadın makinistimiz, Lale Orta ilk kadın futbol hakemimiz,Türkan Akyol ilk kadın bakanımız,Tansu Çiller ilk kadın başbakanımızdır.

Mustafa Kemal Atatürk ne diyor?”İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki,bu kütlenin bir parçasını ilerletelim,ötekini ihmal edelim de ,kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin/ Mümkün müdür ki,bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça,öteki kısım göklere yükselebilsin?”

Bu topraklarda yıllar öncesinde de nüfus  sayımı yapılıyordu. Ama sadece erkekler ve büyük-küçükbaş hayvanlar sayılmıştır. Bu topraklarda erkekler vardı,ahırlarda hayvanlar vardı. Ağılda koyunlar,keçiler vardı. Ama kadın yoktu.!

Kadın,ülkemizde ATATÜRK devrimleri  sayesinde milletvekili seçilmiştir. Kadın bakanlarımız vardır. Ailenin başının kadın mı erkek mi olduğu yıllarca hep tartışılmıştır. Görmüş geçirmiş büyüklerimizin bazılarına göre  erkek baştır. Ama kadın da boyundur. Başı nereye isterse  oraya çevirir. Birçok kadının kocasını yönettiği de doğrudur.” Yavayı her zaman dişi kuşlar yapar ve korur. Yavruları besler ve büyütür”sözü de doğrudur.”Kadının fendi erkeği yendi” sözü de doğrudur.Kadınlar erkeklerden daima  2-1 üstündür. Kurnazlıkta erkeklerden üstündür.Türlü oyunlarla erkekleri her zaman alt etmişlerdir.Çoğu kanaatkar olmalarına karşın bazıları çekilmezdir.”Karı dırdırından öldü” mezartaşları vardır. Kadın şanstır. Her erkek umduğunu değil çoğu kez bulduğunla yetinmiştir. Nasıl erkekler arasında her zaman mükemmelleri bulamazsanız kadınlar açısından da durum farklı değildir.

Allah’ın, yaprağın hafifliğini,ceylanın bakışını,güneş ışığının kıvamını,sisin gözyaşını,tavşanın ürkekliğini alıp,bunların üzerine  kıymetli taşların sertliğini ekleyip,balın tadını karıştırdıktan sonra  kaplanın yırtıcılığını da ekleyip elde ettiği karışımı ateşin yakıcılığında,karın soğukluğunda,saksağanın gevezeliğinde,kumrunun sevgisinde  harmanlayarak kadını yarattığı söylenir.

Agahta Christie şöyle der.”Bir arkeolog kadınlar için ideal kocadır.Neden? Çünkü kadın yaşlandıkça O’na  olan ilgisi azalacağı yerde artar”.Dünya’da her yıl Mart ayının 8.günü “ Dünya Kadınlar Günü”olarak kutlanır.Kadınlar bu günde  mutlu olurlar. Tıpkı Öğretmenlerin “ Öğretmenler Günü” mutlu oldukları gibi. Kadınlar konusunda  en güzel konuşan sevgili Peygamberimizdir. 8 Mart 632  tarihinde verdiği   “ Veda Hutbesi”nde  kadın haklarına  kadına verdiği değeri ifade etmişlerdir.. Toplanan 1OO bini aşkın Müslümana söyledikleri arasında şu cümleler önemlidir.”Ey İnsanlar!Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu konuda Allah’ın koyduğu  ölçülere  hassasiyetle  uymanızı tavsiye ederim.Siz,kadınları Allah’ın  emaneti olarak aldınız. Onları,Allah adına söz vererek helal edindiniz.  Sizin kadınlar  üzerinde  hakkınız,onların da  sizin üzerinizde hakları vardır.”

Her daim bir toplantıda,konferansta,açık oturumda ve bir şekilde konuşmacıların:” Beni bu günlere getiren arkamdaki eşimdir”diyerek eşlerini  gururlandırdıkları bilinmektedir. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır”ifadesi de doğrudur. Allah katında erkekle kadın arasında kıl kadar bir fark yoktur. Allah kadınla erkeği eşit yaratmıştır. Bu eşitliği bozanlar ise bizler olmuşuz. Erkek kadının,kadın erkeğin tamamlayıcısıdır. “ Cennet annelerin ayakları altındadır” diyen yüce Peygamberimiz kadınlara en büyük  ve değeri vermişlerdir.Anneler kadınlarımızdır.Vazgeçilmezlerimizdir. Hep anneler ağlamıştır.Ana hakkı ödenmez. İnsan hakları içinde  kadınların  hakları önemli bir  yer tutar. Kadın hakları, sadece  insanlık tecrübesinin günümüze ulaştığı  ortak bir söylem değil,aynı zamanda  yüce dinimizin insanlığa getirdiği  mesajın özünde yer alan temel değerlerden birisidir. İslam,kadını ve erkeği,yaratıcı karşısında  eşit bireyler olarak tanıtmakta,her dönem, toplumunda  varlığını sürdüren,büyük ölçüde Ataerkil zihniyetin  kabulü olan, erkek varlığını ve haklarını önceleyen  cinsiyet farklılığını  ön plana çıkaran bir anlayışı kınamakta, kadın ile erkek arasında  bir ayırım yapmamakta,her ikisini de Allah’ın emir ve yasaklarına  muhatap olmada eşit tutmakta ise  de  bu icraatta maalesef mümkün olamamıştır.

Sahabelerden birisinin  yüce Peygamberimize”  Ya Resulullah, en çok kime  iyilik edeyim?”sorusuna verdiği  ve üç kez tekrarladığı.”Annene” yanıtı önemlidir. Dünya üzerinde 7 milyara yakın insanın hemen hemen yarısı kadındır.( Kız çocuğu,genç kız dahil).2O19 verilerine göre ülkemizde  milyon 154 bin 997 kişiden  % 5O.2’si erkek,% 48.8’ i kadındır(kız çocuğu ve genç kız dahil) Bu kadın nüfusun içinde çeşitli kademelerde,birimlerde ,rütbelerde  kadınlarımız vardır.Allah rızası için hiç olmazsa 8 Mart günü kadınlarımıza el kaldırmayalım.Onlara hiçbir şey veremeyeceksek  ellerinden ve yanarından öpelim.En güzel sözleri onlara söyleyelim. Kaybettiğimiz kadınlarımızın kabirlerini ziyaret edelim. En azından ruhlarına bir Fatiha,bir Yasin-i Şerif ikram edelim. Kurtuluş Savaşı dahil tüm savaşlarda  kendine göre bir görev  üstlenmiş ve şehitlik mertebesine  ulaşmış kadınlarımızı yad edelim. Gerekirse eğilip ayaklarının altını öpelim.Bu kadınlar ne kadar yücedir. Ne kadar kocaman yüreklidir. Ne kadar vefalıdır.Bu sadakat ve bu sevgi,bu direnç,bu azizlik nasıl bir şeydir?

Veysel Karani Cennete girecekse annesi yüzünden girecektir.Rahmetli ünlü şairlerimizden Ümit Yaşar’ın şiirini  annelerimiz,eşini bir şekilde kaybetmiş  kadınlmarımıza armağan ediyorum.

                                                                 K A D I N

                                                         Dünyada en tatlı şey

                                                         Kadın bir,meyva iki

                                                         İkisi  birbirine

                                                         Öylesine benzer ki

                                                         Kadın var can eriği

                                                         Kah tatlı,kah buruk

                                                         Kadın var üzüm gibi

                                                         Yenir olsa da koruk

                                                          Kadın var vişne gibi

                                                          Reçel yap tabak tabak

                                                          Kadın var karpuz gibi

                                                          Yandın çıkarsa kabak

                                                           Kadın var kestanedir  

                                                           Kış mevsimine sakla

                                                           Kadın var kavun gibi

                                                           Aman alırken kokla

                                                           Kadın var,incir gibi

                                                           Kuru yenir,yaş yenir

                                                           Kadın var muz gibi

                                                           Soya soya yenilir

                                                           Kısaca her kadının

                                                           Benzeri bir meyvadır

                                                           Ama nikah masasında

                                                           Evet,diyen erkeğin

                                                           Yediği hep ayvadır

“Dünya Kadınlar Günü”  kutlu olsun. Kadınlarımızın ayağına taş değmesin.2O2O yılı  bari  kadınlarımız  için farklı bir yıl olsun.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.